Kulttuuri ja vapaa-aika

Tapahtumat ja näyttelyt

Täältä löydät tiedot kirjastolla järjestettävistä tapahtumista ja näyttelyistä. Kirjasto järjestää toistuvia tapahtumia ja kirjastolla järjestetään kertaluontoisia tapahtumia. Lapsille suunnattuja kirjaston tapahtumia ovat Satutuokiot ja Vauvalorutuokiot. Aikuisille järjestetään Lukupiiri ja Runolukupiiri sekä Novellikoukku.

Kirjaston aulassa on esillä näyttelyitä vaihtelevista aiheista. Tarjolla on maalaus- ja piirrostaidetta, valokuvia, esineitä sekä muita näyttelymateriaaleja. Näyttelyiden pituus vaihtelee parista viikosta kuukauteen ja vuoden aikana nähdään lukuisien eri tekijöiden näyttelyitä.

Taiteiden yö

Perjantaina 4.9. kirjastolla on Taiteiden yön ohjelmaa klo 16 alkaen. Koko päivän poistokirjat ovat 1€/kirjakassi tarjouksessa. Runonlausuntaa pääsee kuulemaan klo 16.30 alkaen. Lapsille on Taide-satutuokio klo 18. Lapset pääsevät piirtämään ja kuulemaan satuja. Elävän kirjaston lainattavat keskustelukaverit ovat tavattavissa klo 17-19. Keskustelemaan pääsee kaikenlaisista kiinnostavista aiheista. Ismo Huotari tuo Onnellisten tien kirjastolle klo 17.30-20. Lisäksi Taiteiden yön aikana toteutetaan yhteistaideteos poistokirjoista. Kaikki pääsevät osallistumaan tekemiseen klo 16-20 välillä. Tervetuloa!

Kuva: Taiteiden yö kirjastolla -esite

Aikuisten tapahtumat

Novellikoukku

Torstai 24.9. klo 13

Torstai 29.10. klo 13

Torstai 26.11. klo 13

Torstai 31.12. klo 13

Syksyn lukupiirit

Maanantai 7.9. klo 17.30-18.30 | Käsittelyssä Leo Tolstoi

Maanantain 5.10. klo 17.30-18.30 |

Maanantai 2.11. klo 17.30-18.30 |

Maanantai 7.12. klo 17.30-18.30 |

Syksyn runolukupiirit

Keskiviikko 16.9. klo 17.30.18.30 | Käsittelyssä Eeva Kilpi

Keskiviikko 14.10 klo 17.30-18.30 |

Keskiviikko 11.11. klo 17.30-18.30 |

Keskiviikko 16.12. klo 17.30-18.30 |

Lasten tapahtumat

Satutuokiot

Torstai 10.9. klo 10

Torstai 8.10. klo 10

Torstai 12.11. klo 10

Torstai 10.12. klo 10

Vauvalorutuokiot

Torstai 17.9. klo 10

Torstai 19.11. klo 10

Aulan näyttelyt:

Juurilla – näyttely

1.9.-30.9.

Kirjaston aulassa on syyskuun ajan näytillä Eeva Haverisen Juurilla -näyttely. Tauluvaraston purkamisesta syntynyt näyttely koostaa kierrätetyille kalenteripohjille maalatuista teoksista. Vuosien varrella kertyneet teokset esittävät maisemia, kukkia ja ihmisiä. Aiheita on monta, mutta maalaukset muodostavat yhdessä kauniin kokonaisuuden.

Haverisen päätyöt ovat olleet aiheiltaan uskonnollisia. Hän on maalannut muun muassa ikoneita, joita on myös näytillä Juurilla -näyttelyssä. Juurilla ei ole taiteilijan ensimmäisiä näyttelyitä, sillä Haverisen töitä on ollut esillä ympäri Suomea ja ulkomailla. Kauimmillaan aina Budapestissa asti. Nyt Eeva Haverinen tuo taiteilijanuransa vuosikymmeniä seuraavan näyttelyn suoraan kuhmolaisten luo.

Kuva: Eeva Haverisen Juurilla -näyttelyn tauluja


Poistokirjaruno

Tässä julkaistaan Taiteiden yössä tehty yhteistaideteos eli poistokirjaruno. Kiitos kaikille osallistujille!

© Kuhmon kaupunki 2026 creative crue logo