Kaupunginvaltuusto

Valtuustokaudella 2017 - 2021 Kuhmon kaupunginvaltuustossa on 35 valtuutettua. Kaupunginvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta sekä käyttää kunnan päätösvaltaa. Kuntalakiuudistuksen myötä kuntavaalit pidetään keväällä ja valtuustokausi alkoi 1.6.2017.

Kuntavaalit järjestettiin 9.4.2017.

Kuhmon kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
Tuomas Kettunen (Kesk.)
opiskelija
040 8655 246

tuomas.kettunen88@gmail.com

Kaupunginvaltuuston I varapj.
Antti Komulainen (PS)
lähihoitaja
0440 609 549

antti.komulainen@kuhmo.fi

Kaupunginvaltuuston II varapj.
Maarit Rauhala (Kesk.)
opettaja, filosofian maisteri
044 2857 075

maarit.rauhala13@gmail.com
maarit.rauhala@kuhmo.fi

Valtuutetut valtuustoryhmittäin

Suomen Keskusta, 16 valtuutettua
Heikkinen Pekka,
metsätalousteknikko
0400 296 513
pekka.heikkinen@kainuu.fi
Huotari Väinö,
metsätalousteknikko
040 8274 635
vaino.a.huotari@gmail.com
Innilä Ari,
yrittäjä
050 5232 044
ari.innila@gmail.com
Kettunen Tuomas,
opiskelija
040 8655 246
tuomas.kettunen88@gmail.com
Kinnunen Anneli,
palvelupäällikkö, työterveyshoitaja
050 3281 370
anneli.kinnunen@kalevalantt.fi
Komulainen Eija,
maatalousyrittäjä
040 5332 605
eija.komulainen@kuhmo.net
Kyllönen Jorma,
työnjohtaja, suunnittelija
0400 174 668, 044 7255 241
jorma.kyllonen@kuhmo.net
Kähkönen Eino,
metsätalousyrittäjä
040 5362 317
eino.p.kahkonen@gmail.com
Malinen Arto,
maanviljelijä
050 5315 422
arto.malinen58@gmail.com
Ohtonen Jyri,
yrittäjä
044 5285 365
jyri.ohtonen@hotmail.com
Oinas-Panuma Kaisa,
opiskelija
040 7078 940
kaisa.oinaspanuma@gmail.com
Pulkkinen Jussi,
maanviljelijä, opettaja
044 2581 380
jussipulkkinen52@gmail.com
Pääkkönen Matti,
tiemestari
044 3482 003
matti.paakkonen48@gmail.com
Pääkkönen Ritva,
valtiotieteen maisteri
044 5359 754
ritvam.paakkonen@gmail.com
Rauhala Maarit,
opettaja, filosofian maisteri
044 2857 075
maarit.rauhala13@gmail.com
Tikkanen Veikko,
valtiotieteen lisensiaatti
050 4650 037
veikko.tikkanen@amati.fi

 

Perussuomalaiset, 7 valtuutettua
Klemetti Timo,
yrittäjä
050 3233 753
timo.klemetti@elton.fi
Komulainen Antti,
lähihoitaja
0440 609 549
antti.komulainen@kuhmo.fi
Komulainen Ilmo,
yrittäjä
0400 384 985
ilmo.komulainen@luukku.com
Kyllönen Unto,
nosturinkuljettaja
0400 283 545
tukkiunto@gmail.com
Lehtonen Janne,
taksiautoilija
0400 342 293
taksi311kuhmo@gmail.com
Piirainen Timo,
lvi-asentaja
044 2390 634
timo.pii87@gmail.com
Sorjonen Pentti,
työmies
0400 421 738
pena.sorjonen@gmail.com

 

Suomen sosiaalidemokraattinen Puolue, 4 valtuutettua
Nikulainen Kari,
rovasti
040 5456 184
kari.nikulainen45@icloud.com
Peltonen Kari,
lehtori, eläkeläinen
050 5462 622
peltonen.kpj@suomi24.fi
Piipponen Eira,
koulutussuunnittelija
044 5858 048
eira.piipponen@gmail.com
Tervamäki Aimo,
erätarkastaja, evp.
0400 385 613
aimo.tervamaki@gmail.com

 

Kansallinen kokoomus
Karjalainen Minna,
luokanopettaja, kasvatustiet.maisteri
040 7047 945
minna.karjalainen@kuhmo.fi
Pollari Matti-Jussi,
kauppatieteiden kandidaatti
0400 890 304
matti-jussi.pollari@kuhmotalo.fi

 

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)
Inget Maija,
erityisluokanopettaja
040 5692 042
maija.inget@hotmail.com
Mikkola Jaakko
psykologi
050 3439 912
jaakko.mikkola@tutka.net

 

Vasemmistoliitto
Piirainen Mauri
eläkeläinen
040 5449 736
maupii49@gmail.com
Virtanen Kirsi
omaishoitaja
040 5812 818, 044 7255 488
kirsi.virtaska@gmail.com

 

Vihreä Liitto
Haverinen Päivi
opettaja
040 7423 865
paivi.haverinen@gmail.com
Suihko Marja-Stiina
filosofian maisteri, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja
0500 451 854
marjastiinasuihko@gmail.com