Tervansoutajan patsaan luona Kuhmossa voi tutustua tervantekoon ja tervan matkaan Kainuusta Ouluun. Tervataulujen vanhat valokuvat ja tekstit kertovat tervanpolttajien ja soutajien työstä. Taulujen QR-koodin kautta kertomuksia pääsee myös kuuntelemaan.
Yhdenkin tervatynnyrin eteen tehtiin paljon työtä jo ennen kuin soutumatka pääsi alkamaan. Tauluissa seurataan tervanteon vaiheita ja kuljetusta sekä tutustutaan ihmisiin, joiden arkeen tämä työ kuului. Niiden äärelle voi pysähtyä vaikka rantakävelyn lomassa.
Näyttelystä koottu kokonaisuus tervatauluihin
Taulut pohjautuvat Oulun Seudun Kainuulaiset ry ja Kuhmon kaupunginkirjaston yhdessä kokoamaan Tervan tie Kainuusta Ouluun -näyttelyyn.
Rajaseudun muistot -hankkeessa näyttelystä on tehty tauluihin tiivistetty kokonaisuus. Näyttelyn kuvista on valittu tauluihin sopivat otokset, ja tervanteon vaiheet on tiivistetty kuvateksteihin. Sisällöt on koottu hanke- ja talkootyönä.
Kertomuksia tervanteosta myös kuunneltavaksi
Taulujen QR-koodilla pääsee kuuntelemaan katkelmia, joissa kerrotaan tervanteon työvaiheista. Rajaseudun muistot -hankkeessa katkelmat on etsitty Tampereen kansanperinteen laitoksen vuonna 1975 tehdyistä äänitteistä. Äänitteillä tervanteosta kuullaan sitä tunteneiden ihmisten kertomana.
Kaikki näyttelyn kuvat löytyvät myös Visit Kuhmon Terva-osiosta.
Tervataulujen toteutusta on koordinoinut Rajaseudun muistot -hanke. Taulujen hankinnasta ja pystytyksestä on huolehtinut Kuhmon kaupungin tekninen toimi.
