
Kävitkö HUGOn ja Diogin ilmaiskonsertissa Kuhmossa? Kerro kokemuksistasi palautekyselyssä ja auta meitä kehittämään tulevia tapahtumia.
Kontion koulun kentällä perjantaina 14. elokuuta 2026 järjestetyssä maksuttomassa konsertissa esiintyivät HUGO ja illan avannut Diogi. Kainuun maakuntajuhlan etkot olivat osa Kuhmon juhlavuoden ohjelmaa.
HUGOn ja Diogin maksuton konsertti keräsi Kuhmon Kontion koulun kentälle noin 1 000 kävijää 14. elokuuta 2026. Kainuun maakuntajuhlan etkoina ja osana Kuhmon juhlavuoden ohjelmaa järjestetty tapahtuma houkutteli yleisöä myös lähialueilta: Kajaanin, Sotkamon ja Suomussalmen suunnalta saapui kävijöitä busseittain. Rahoittajien ja yhteistyökumppaneiden tuella yleisölle voitiin tarjota yhteinen musiikkielämys ilman pääsymaksua. Tapahtumasta saatu palaute oli myönteistä, osallistujat olivat tyytyväisiä tapahtumapaikan ruokatarjontaan ja muihin palveluihin. Runsas kävijämäärä ja lähialueilta saapunut yleisö kertovat tapahtuman alueellisesta kiinnostavuudesta.
Illan erityinen onnistuminen oli artistien ja yleisön kohtaaminen. Konsertin jälkeen HUGO ja Diogi jäivät tapaamaan fanejaan lähes tunnin kestäneeseen meet & greet -tilaisuuteen. Artistit olivat lämpimiä ja helposti lähestyttäviä sekä kohtasivat faninsa aidosti. Heidän tapansa huomioida yleisöä myös esiintymisen jälkeen täydensi konserttielämystä ja toi tapahtumaan henkilökohtaisen ulottuvuuden. Faneille annettu aika ja mahdollisuus tavata artistit olivat arvokas osa iltaa. Myönteinen palaute ja runsas osallistuminen antavat hyvän pohjan vastaavien tapahtumien suunnittelulle myös tulevaisuudessa.

Haluamme kuulla, millainen kokemus konsertti oli sinulle. Mikä onnistui, ja missä olisi parannettavaa? Palaute tapahtuman järjestelyistä, tunnelmasta ja viestinnästä auttaa meitä tulevien tapahtumien suunnittelussa. Myös toiveet ja kehitysideat ovat tervetulleita.
Vastaa palautekyselyyn: https://link.webropol.com/s/PalautekyselyHUGOjaDiogi
Vastausaikaa on 27.9. saakka.
Kiitos kaikille konserttiin osallistuneille ja palautetta antaville!
Tapahtuman mahdollistivat Kuhmon kaupunki, Kainuun liitto, Peura-Trans Oy, LähiTapiola Kainuu-Koillismaa, Osuuskauppa Maakunta, Kuhmo-talo, Näätä Group ja Sotkamon kunta. Lämmin kiitos kaikille yhteistyökumppaneille!

