Tekninen lautakunta

Teknisen lautakunnan tehtäväalueina ovat rakennushankkeiden suunnittelu ja toteuttaminen, rakennetun omaisuuden ja yleisten alueiden ylläpito, kaavoitus ja maankäyttö, mittaustoimi, hulevesiasiat, liikuntapalvelut, yksityistiepalvelut, kunnallisten laitosten toiminta sekä näiden tehtävien  vaatimat tukitoiminnot. Teknisen  lautakunnan tehtäväalueita ovat lisäksi rakentamisen neuvonta ja valvonta, ympäristönsuojelu, väestösuojelu sekä öljyntorjunta siltä osin kuin kyseisiä tehtäviä ei alueellisen pelastustoimen yhteistoimintasopimuksella ole siirretty pelastuslaitokselle.

Tekninen lautakunta johtaa ja kehittää kaupunkiympäristön palvelualuetta ja vastaa palvelujen tuloksellisesta järjestämisestä.

Teknisen lautakunnan jäsenet ja henkilökohtaiset varajäsenet

Jäsen Henkilökohtainen varajäsen
Jyri Ohtonen, puheenjohtaja
yrittäjä
044 5285 365
jyri.ohtonen@hotmail.com
Heimo Kärnä
tuohimestari
044 2102 218
heimoviesti@kuhmo.net
Ilmo Komulainen, varapuheenjohtaja
yrittäjä
040 0384 985
ilmo.komulainen@luukku.com
Jouko Miettinen
rajavartija, evp
040 5503 640
joujuh.miettinen@gmail.com
Eino Kähkönen
metsätilayrittäjä
040 5362 317
eino.p.kahkonen@gmail.com
Eero Pöllänen
toimitusjohtaja, insinööri
044 9821 669
eero.pollanen@hotmail.com
Liisa Malinen
elintarviketyöntekijä
040 7155 066
liisa.malinen1@luukku.com
Maarit Rauhala
opettaja, filosofian maisteri
044 2857 075
maarit.rauhala13@gmail.com
Kaija Määttä
keittiöapulainen
040 2571 641
kaijamaatta55@gmail.com
Riitta-Maria Härkönen
lastenohjaaja, yrittäjä
040 5630 454
psriitta@gmail.com
Rauha Määttä
sosiaalikasvattaja, diakoni
040 0817 189
rauhasmaatta@gmail.com
Susanna Eskola
opiskelija, insinööri
040 8238 263
susanna.h.eskola@gmail.com
Jussi Pulkkinen
maanviljelijä, opettaja
044 2581 380
jussipulkkinen52@gmail.com
Teuvo Seppänen
maanviljelijä, eläkeläinen
050 5378 216
teuvo.seppanen@kuhmo.net
Kari Peltonen
opettaja, eläkeläinen
050 5462 622
peltonen.kpj@suomi24.fi
Ensio Pikkarainen
trukinkuljettaja
040 0132 440
ensio.pikkarainen@pp.inet.fi
Mauri Piirainen
eläkeläinen
040 5449 736
maupii49@gmail.com
Antti Kilponen
järjestyksenvalvoja
040 5406 718, 040 8158 466
antti.kilponen@gmail.com
Ajanjaksolla 20.6.2017 – 31.5.2019

Maija Inget
erityisluokanopettaja
040 5692 042
maija.inget@hotmail.com

 

 

Kaija Romppanen
myyjä
040 5498 631
kaija.mal@netti.fi

 

Alkaen 1.6.2019 kauden loppuun

Erja Mannersuo
opiskelija
050 5565 907
erja.mannersuo@saunalahti.fi

 

Minna Karjalainen
luokanopettaja, kasvatustieteiden maisteri
040 7047 945
minna.karjalainen@kuhmo.fi